Minek szenvedni a SZORONGÁSTÓL, ha az le is küldhető!?

Az első és talán a legfontosabb, hogy felismerjük a tüneteinket és azt, hogy ez nem más, mint szorongás. Nagyon fontos, hogy tudjuk, hogy a félelem és a szorongás között különbség van!

Hogy mi különbözteti meg a félelmet a szorongástól?

A pszichológiában a félelmet mindig tárgyhoz kötjük. A szorongást pedig úgy nevezhetjük, mint egy irracionális, tárgy nélküli félelmet, túlzott feszültséget. Tehát a kettőt az különbözteti meg, hogy a szorongásnak alapvetően nincsen konkrét tárgya – vagy legalábbis nincsen tudati szinten, hogy pontosan tudjuk mi okozza a félelem érzést. Szoktam mondani, hogy a szorongás egy bizonyos mértékig akár a segítségünkre is lehet, hiszen időnként mindenki érez szorongást, feszültséget, nyugtalanságot, félelmet. Egy bizonyos szintig tehát ez egészséges: fokozza a teljesítőképességet (pl. sportban, munkahelyen), és a szervezet, ha fenyegetést észlel, felkészíti a testet a menekülésre vagy éppen a szembeszállásra (fight or flight, azaz „harcolj vagy menekülj”). Aki sosem, semmilyen helyzetben nem szorong, az beteg, pszichopata.

Akkor válik problémává a nyugtalanságérzet, ha az élet minden területére átterjed, és általános érzéssé válik. Kognitív, testi, érzelmi és viselkedési komponensek együtt hozzák létre a nyugtalansággal, félelemmel, aggodalommal járó szorongást. Tudod, olyan mindennapos érzéssé válik.

A cikkem elején utaltam arra, hogy az egyik legfontosabb az, hogy felismerjük, hogy szorongunk! Ha ezt még tudati szinten nem is ismerjük fel, a testünk folyamatosan adja a jelzéseket, hogy felhívja a figyelmünket arra, hogy ideje változtatni, tenni valamit.

Vajon milyen tünetei lehetnek a szorongásnak?

Vegyük sorra, hogy milyen testi és érzelmi tünetei lehetnek.

Testi tünetek: szívdobogás, émelygés, mellkasi fájdalom, fejfájás, gyomorfájás, izomfeszültség a vállban és nyakban, szédülés, fáradtság.

Érzelmi szinten pedig: nyugtalanság, izgatottság, érzékenység, álmatlanság, ingerlékenység, frusztráltság

Sokan hajlamosak beletörődni a fent felsorolt tünetekbe és mindeközben lemaradnak életük legszebb éveiről, pillanatairól. Arról, hogy boldogan, kiegyensúlyozottan, sikeresen éljék az életüket.

Mit tehetünk a szorongás ellen!?

Egy biztos, hogy ezen változtatni lehet!

Ha az a megélésünk, hogy a szorongás túlzott gyakorisággal következik be, huzamosabb ideig, akár heteken, hónapokon keresztül fennáll, mindenképpen érdemes elgondolkodnunk a kiváltó okokon, ugyanis a kezeletlen szorongás súlyos pszichoszomatikus betegségeket vonhat maga után. Tartsunk önvizsgálatot: figyeljük meg és elemzzük érzelmeinket, múltbéli feldolgozatlan traumáinkat, elakadásainkat és vizsgáljuk meg szorongásunk tárgyának valósságát.

Amennyiben úgy érezzük, hogy a szorongásunk már olyan mértékben befolyásolja a mindennapjainkat, hogy az kihatással van a párkapcsolatunkra, a munkánkra, a baráti kapcsolatainkra érdemes szembe néznünk ezekkel és segítséget kérnünk. Beszélni a problémáinkról hozzátartozóinkkal, barátainkkal, vagy adott esetben érdemes külső szakember segítségét kérni (coach, pszichológus, pszichiáter).  

Tudom, hogy VAN MEGOLDÁS és élhetünk szorongás és stressz mentes életet, „csak” foglalkoznunk kell magunkkal, a problémáinkkal, elakadásainkkal, valamint a fel nem dolgozott traumáinkkal! Hiszen a szorongás ellen ma már hatékony kezelési módok léteznek, a különféle coaching foglalkozások, pszichoterápiákat esetenként gyógyszeres kezelések formájában.

Viszont azt is tudni érdemes, hogy a szorongás után nem lesz már ugyan olyan az életünk, mint korábban. De azt gondolom ezzel egyáltalán nincsen semmi probléma, hiszen egy új életszakaszba lépünk, aminek KÖZÉPPONTJÁBAN MI ÁLLUNK, SAJÁT MAGUNK! Mentálisan, lelkileg megerősödve, önbecsüléssel és önértékeléssel telve.

5+1 tipp, hogyan csökkentheted a szorongásod!

  1. Testmozgás! – A testmozgás az egyik legfontosabb, ami segíthet a stressz csökkentésében
  2. Csökkentsd a koffein beviteled! – Ne cigarettáz és ne fogyassz alkoholt, drogokat
  3. Tanulj meg NEMET mondani!
  4. Ne halogass!
  5. Ismerkedj meg a „tudatos jelenléttel”! – Autogén Tréning, Relaxáció-meditáció, Mindfullness

+ 1 tipp: A szorongás ideje alatt figyeld meg a gondolataidat! – Ezeket akár írd le, jegyezd fel